poniedziałek, 20 stycznia 2014

Linoryt

 Cała przygoda z linorytem zaczęła się od poniższego rysunku w formacie A4. Chodziłam wtedy do MDK na zajęcia plastyczne i właśnie tam padł pomysł zrobienia linorytu z tym motywem, już nawet nie pamiętam kto wymyślił nazwę "Drzewo życia". Jednak ten rysunek był zbyt delikatnie wykonany i bardzo niewyraźny...
 ... dlatego musiałam wykonać projekt w formacie A3 i przekopiować go na linoleum. Następnie, za pomocą małych dłut trzeba było wyżłobić odpowiednie fragmenty, pamiętając że to co wyżłobione po odbiciu będzie białe, natomiast reszta pokryta farbą odbije się na papierze.
 Bardzo długo pracowałam nad tym projektem, linoleum jest bardzo łatwe w obróbce ale jednocześnie na tyle delikatne że przy mocniejszym nacisku można przebić się na wylot, lub wyżłobić nieodpowiedni fragment.
Kolejnym etapem jest odbijanie wzoru na papierze. 
Matrycę maluje się farbą (w tym przypadku drukarską) i przykłada się papier, przy pomocy łyżeczki, kolistymi ruchami po papierze odbija się wzór. Można do tego użyć prasy, ale nie mieliśmy takiej na zajęciach :) Efekt całej zabawy macie poniżej:
 To jedyna odbitka jaką posiadam, nawet nie wiem gdzie się podziała matryca :)
Ale wspomnienie niezliczonej ilości godzin spędzonych w MDKu, wspaniałych ludzi (cudowne małżeństwo z pasją) prowadzących zajęcia, zapachu farby, gorącej herbaty zimą, plenerów w parku latem, klimatu i dobrej zabawy... to wspomnienie jest dla mnie bezcenne :)
...................
Mam nadzieję że wybaczycie mi ten wykład, ale dzięki tym pracom naszło mnie na wspominki :) a w kolejce czekają kolejne ołówkowe bazgroły :)
.............
Pozdrawiam serdecznie :) 

6 komentarzy:

 1. Wow ale efekt jest niesamowity podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny linoryt:) Cudownie wygląda! Ja zrobiłam ich kilkanaście...ale to było dawno temu ale wciąż wracam by może znów coś wyciąć...tylko prasy brak do odbijania.

  Cieplutko Cię pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny na blogu oraz młe słowo-Peninia*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zrobiłam tylko dwa, niestety po tym drugim mam tylko wspomnienie :)

   Usuń
 3. Piękny!!! Ale się napracowałaś!!! Ale warte to było tego wysiłku :))) Chyba raz w życiu tego próbowałam... może jeszcze kiedyś spróbuję, kto wie...
  pozdrawiam cieplutko!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie kusi znowu spróbować, ale póki co cieszę się ze nie mam dłutek ;) to i wymówka jest żeby odłożyć na później :)

   Usuń

Dziękuję :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...